Web v Rekonkstruci

Internet

     Jak s SPS na web?
Rozhodl jsem se napsat podrobný návod pro ty z vás, kteří by rádi na svém PSP brouzdali po internetu, ale neví jak na to. Tito lidé ať se nyní pohodlně usadí a pozorně si přečtou následující řádky.

 

Nejdříve se ujistěte, že WLan přepínač, nacházející se na levé boční straně PSP, je posunutý nahoru (viz obrázek). Pokud ne, učiňte tak. Teď zapněte vaše PSP. V hlavním menu najeďte do Settings, vněm úplně dole na položku Network Settings a zmáčkněte X. Poté se vám objevý další nabídka. Najeďte na položku Infrastructure Mode a zmáčkněte X. V této nabídce už není na výběr, a tak zmáčknutím X potvrdíme položku New Connection. Vybafne na nás další výběr, tentokrát ze tří položek. Budeme se zabývat položkou Scan, takže na ní najeďte a zmáčkněte X. Pokud vlastníte router nebo nějáké jiné zařízení podporující WLan máte to jednodušší. Po zmáčknutí Scan se vám objeví různa připojení ( např. CzNetOstrava apod.). Ti, kteří mají zařízení podporující WLan si jen najdou své připojení a zmáčknou X. Objeví se kolonka, nad kterou je nápis SSID. Zmáčknete na směrovém kříži vašeho PSP šipku do prava. Teď se zobrazí bezpečnostní nastevení. Pokud má vaše zařízení wep klíč tak najedďte na WEP, zmáčkněte X a napište váš wep klíč. Pokud vaše zařízení wep klíč nemá tak najeďte na None a zmáčkněte X. Při dalším výběru najeďte na Easy a zmáčkněte X. Teď se objeví kolonka Connection Name. Zmáčkněte křížek a napište název, pod kterým se vám bude připojení zobrazovat ( např. domácí ). Pokud máte napsáno tak zmáčkněte šipku doprava. Dále se vám zobrazí Setting List. Opět zmáčkněte opět šipku doprava a u další položky zmáčkněte pro uložení X. Teď už jenom zmáčknutím X potvrďte položku Test Connection a na konci testování zmáčkněte O.

Teď se vrátím k těm, kteří žádné zařízení podporující WLan nemají. Poté co se vám zobrází různá připojení si vyberte to, u kterého je největší Signal Strength a zároveň je u něj ve sloupci security napsáno None. U kolonky SSID zmáčkněte šipku doprava, u Security Settings najeďte na None a zmáčkněte X a dále pokračujte tak, jak je už napsáno o pár řádků výš. Tak a jdeme zase o krok dál. Spusťte Internet Browser. Automaticky se vám začne načítat nastavené připojení a pokud ne, tak ho vyberte a zmáčkněte X. Ovládání Internet Browseru je opravdu jednoduché. Řeknu jen pár základních věcí, zbytek si můžete najít v manuálu. Nejdříve je tu položka File. V té můžete zadávat adresu ( Address Entry ), ukládat obrázky, zavřít stránku atd. Přeskočíme položky Back, Forward, Refresh a Home. Máme tu položku Bookmarks. Zde můžete ukládat odkazy na vaše oblíbené stránky. Zmíním se ještě o položce View, ve které můžete změnit velikost textu atd. Tak to je vše.
                                                                                                                                                            Aukce na internetu

Chcete se zapojit do aukce na Internetu, nebo si dokonce založit svoji vlastní?

     S neustálým rozvojem Internetu se objevují i nové možnosti. Pojem internetová aukce by před deseti lety působil asi jako úplné sci-fi. Internetová aukce se stala v Americe téměř běžnou záležitostí. Můžete tam sehnat úplně všechno od závodních automobilů až po oblečení slavných osobností. Existují také speciální aukce, které jsou zaměřené na určité věci. (např. dobročinné aukce, aukce internetových domén či aukce kreditů z reklamních systémů jako třeba Billboard či iReklama).

     V České republice je to záležitost poměrně nová. Dá se však předpokládat, že s rozvojem Internetu si internetové aukce zýskají stejnou oblibu i u nás. Samotná internetová aukce má několik výhod i nevýhod. Pokud například potřebujete něco prodat a ještě na tom něco vydělat, je dobré využít aukční stránky s vysokou návštěvností, máte téměř jistotu, že se vám to podaří prodat (pokud jde ovšem o žádané zboží - mobilní telefony, počítačový hardware, hry ...). Nevýhodou ovšem je, že mnoho lidí nemá přístup k Internetu, nebo dává přednost normálním aukcím. V takové aukci třeba narazíte na něco, co byste nikdy nečekali a proto se vyplatí se jednou za čas podívat co že se momentálně prodává.

     A jak taková aukce probíhá. Každému draženému zboží je určen časový limit, po který se zákazníci předhánějí v nabízených sumách (např. od 1.6 do 1.7). Po uplynutí této doby zboží obdrží ten, který nabídl největší sumu. Vlastníte-li něco zajímavého a rádi byste to prodali, nedávejte drahé inzeráty do novin, můžete si založit aukci vlastní, která je úplně zadarmo a můžete dostat ještě více peněz, než byste čekali.

A nyní pár zajímavých adres:
www.aukce.cz - Největší aukční server na českém Internetu.
www.dobrocinna.aukce.cz
www.i-aukce.cz
www.e-aukce.com
aukce.quick.cz
aukce.czechia.com - aukce domén
www.clubx.cz/aukce
aukce.webcz.cz
www.mojeaukce.cz
aukce.atlas.cz

eBay

Nejznámější internetová aukční síň eBay je již delší dobu přístupná i pro uživatele z ČR. Nedávné zpřístupnění registrace na PayPal pro uživatele z ČR řeší problémy s placením na tomto aukčním serveru. V článku naleznete podrobný návod k registraci a založení eBay účtu a informace ohledně nakupování na tomto serveru.

Click here to buy & sell on eBay! Nejznámější a největší internetová aukční síň eBay patří dnes mezi jednu z nejlepších možností nákupu na světovém internetu. Pokud hledáte určité zboží za dostupné ceny, je eBay jednou z nejlepších voleb. Do nedávné doby bylo nakupování na eBay problematické, protože bylo problematické za zboží zaplatit. Jedinými možnostmi platby byly bankovní převod (vysoké poplatky za mezinárodní převod), platba pomocí BidPay nebo pomocí platebního systému MoneyBookers. Všechny tyto způsoby plateb ale málokterý prodávající akceptoval. Od června je ale pro uživatele z ČR legálně dostupný platební systém PayPal, takže nyní již nic nebrání v nákupu v internetové aukční síni eBay. Proto si popíšeme způsob registrace a nákupu na stránkách eBay.

Registrace a založení účtu

Postup registrace a založení účtu na eBay je celkem jednoduchý a zabere vám pouze několik minut. Registraci nedoporučujeme těm uživatelům, kteří alespoň trochu nerozumí angličtině v písemné formě. Účet si založíte na následující stránce serveru eBay - registrace.

eBay - výběr země

V registračním formuláři, který se nám zobrazí po kliknutí na odkaz pro registraci, musíme nejdříve ze seznamu zemí ("Country") vybrat volbu "See all countries...". Na následující stránce zvolíme zemi "Czech Republic" a volbu odešleme tlačítkem "Change Country".

eBay - registrační formulář 1
eBay - registrační formulář 2

Poté můžeme pokračovat ve vyplňování registračního formuláře pro vyplnění osobních údajů uživatele. Všechny údaje zadáváme raději bez diakritiky (bez háčků a čárek). Registrační formulář je zakončen vyjádřením souhlasu s registračními podmínkami, které doporučujeme raději přečíst, a zaškrtnutím souhlasu o zasílání informačních mailů. Dále musí uživatel odsouhlasit, že je starý 18 nebo více let. Celý formulář následně odešleme pomocí tlačítka "Continue".

eBay - registrační formulář 3

Dále je požadováno zadání uživatelského jména (můžete si vybrat buď jednu z nabízených voleb, nebo zadat vlastní), hesla a jedné kontrolní otázky a odpovědi na ně. Vyberte si např. jméno vaší matky za svobodna ("Mother's maiden name"). Bezpečnost hesla můžete zkontrolovat na zobrazeném indikátoru ("Security Meter"). Pokud je vámi zadané uživatelské jméno již zabrané, jste na následující stránce požádáni o zadaní jiného. Pokračujeme odesláním zadaných údajů pomocí tlačítka "Continue".

eBay - zakončení registrace

Po odeslání registračního formuláře je na emailovou adresu, uvedenou při registraci, zaslán email s názvem "Complete Your eBay Registration". V tomto emailu naleznete odkaz pro dokončení aktivace eBay účtu a potvrzení vlastnictví registrované emailové adresy. Od této chvíle máte svůj účet u eBay aktivní a můžete začít nakupovat v aukcích na eBay.

Začínáme nakupovat

Nakupování na eBay většinou začíná vyhledáváním požadovaného zboží v aukcích. Můžeme použít buď jednoduché vyhledávání v poli s tlačítkem "Search", které nalezneme na každé stránce, nebo použijeme rozšířené vyhledávání ("Advanced Search"), kde máme na výběr mnoho voleb a nastavení pro přesné vyhledání požadovaného zboží. Vyhledané zboží je zobrazeno v přehledném seznamu s odkazy na detaily jednotlivých aukcí.

eBay - informace o prodejci

Doporučujeme nakupovat pouze od prodávajících, kteří mají dostatečný počet pozitivních hodnocení ("Feedback Score" je rozdíl mezi pozitivními a negativními hodnoceními a "Positive Feedback" je procento pozitivních hodnocení). Pokud má prodejce logo "Power Seller", tak se můžete spolehnout na jeho serióznost. Toto logo získá prodejce na základě dlouhodobé a kvalitní historie prodejů bez negativních reakcí zákazníků. V detailu prodejce ("Seller Information") můžete také nalézt od kdy je registrován.

Pokud již máme nalezeno požadované zboží, tak můžeme začít přihazovat. V následujících řádcích si popíšeme některé volby, které nalezneme na stránce s detailem požadované aukce.

  • "Current bid" nebo "Starting bid" - aktuální cena, na kterou kupující přihodili. Pokud chcete zboží koupit vy, musíte přihodit částku vyšší.
  • "Buy It Now" - pokud je u aukce tato volba, je možné zboží ihned zakoupit za příslušnou cenu.
  • "Time left" - čas zbývající do ukončení aukce.
  • "Description" - popis zboží v aukci včetně obrázků a příp. možností plateb a zaslání zboží.
  • "Postage" - seznam možností zaslání zboží včetně ceny za dopravu (poštovné). Důležité je zda prodejce akceptuje prodej do České republiky. U aukce by mělo být "Will post to Worldwide" nebo alespoň "Europe".
  • "Payment methods accepted" - seznam možností plateb. Nejjednodušší a nejrychlejší možností je platba přes PayPal (viz. článek o platebním systému PayPal). Někteří prodávající (hlavně z Asie) akceptují i platební systém Moneybookers. Další možností plateb, kterou akceptují hlavně prodejci např. z Německa, je pomocí bankovního převodu.
  • "Ready to bid" - na konci stránky máte možnost na příslušnou aukci přihodit. Zadáte maximální cenu zboží ("Your maximum bid"), kterou jste ochotni akceptovat, a přihození odešlete pomocí tlačítka "Place Bid". Na následující stránce musíte ještě přihození potvrdit.

Závěrem

eBay je největší a nejpoužívanější aukční síň na internetu, kde díky široké nabídce zboží od prodejců z celého světa můžete nakoupit prakticky cokoliv. Alternativou pro české uživatele je aukční server Aukro.cz, kde je sice nabídka zboží mnohem menší, ale poplatky za zaslání v rámci ČR jsou nižší a uživatel může s prodávajícím komunikovat v češtině.

Veškeré vaše dotazy, zkušenosti a postřehy pište prosím do diskuse o internetových platebních systémech v našem diskusním fóru (viz. http://forum.terc.cz). Na dotazy ve fóru pod článkem nebude odpovídáno.

Paypal

PayPal - návod k registraci a založení účtu

Michal Terč - 21.06.2005
Nejznámější platební systém PayPal, který umožňuje bezpečné placení kartou na internetu, je konečně oficiálně dostupný i pro uživatele z ČR. V článku naleznete podrobný návod k registraci a založení PayPal účtu.

PayPal.comSystém PayPal je možné využívat pro bezpečné placení zboží a služeb kartou na internetu. Od 17.6.2005 je dostupný i pro uživatele z ČR. ČR patří momentálně do skupiny zemí, ve kterých je možné PayPal využívat pouze pro posílání peněz a placení kartou. Dalšími zeměmi z této skupiny jsou kromě ostatních nových členských států EU (Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Malta, Maďarsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko) také Anguilla a Jižní Afrika.

Službu PayPal může využít kterýkoliv majitel e-mailové adresy. Získáte tak možnost bezpečného placení kartou na mnoha zahraničních serverech a obchodech, které platby přes PayPal podporují. Největší výhodou je, že se uživatelům z ČR otevírá možnost nákupu v největší internetové aukční síni eBay, kde lze nyní za vydražené zboží jednoduše zaplatit pomocí platebního systému PayPal. Číslo platební karty tak bude znát pouze společnost PayPal a nemusíte se tedy obávat zneužití vaší platební karty nedůvěryhodným obchodníkem. Servery a obchody, kde pomocí PayPal zaplatíte, vaše číslo platební karty znát nebudou. V následujících řádcích si popíšeme způsob vytvoření účtu, registraci platební karty a vysvětlíme si, jak pomocí PayPal zaplatit. Jedinou nevýhodou je, že uživatelé z ČR mohou využívat PayPal účet zatím pouze pro placení kartou a zasílání peněz na jiné účty. Nemohou na svůj PayPal účet platby přijímat.

Registrace a založení účtu

Postup registrace a založení účtu je velmi jednoduchý a zabere vám pouze pár minut. Registraci nedoporučujeme těm uživatelům, kteří alespoň trochu nerozumí angličtině v písemné formě. Účet si založíte na serveru společnosti PayPal . Na úvodní stránce vybereme odkaz "Sign Up".

PayPal - výběr typu účtu

Na následující stránce vybereme typ účtu "Personal Account" a jako zemi, kde žijeme, vybereme "Czech Republic". Pomocí tlačítka "Continue" zadané údaje odešleme a přejdeme na další stránku.

PayPal - registrační formulář 1

Zobrazí se nám registrační formulář pro vyplnění osobních údajů. Všechny údaje píšeme bez diakritiky (háčků a čárek), protože PayPal neumí české kódování znaků. Jako domácí telefon ("Home Telephone") by mělo být číslo na pevnou linku a bez mezinárodního volacího kódu. Dále vyplníme emailovou adresu a heslo (min. 8 znaků).

PayPal - registrační formulář 2

Dále jsou požadovány dvě kontrolní otázky a odpověďi na ně. Vyberte si např. jméno vaší matky za svobodna ("Mother's maiden name") a město narození ("City of birth").

PayPal - registrační formulář 3

Registrační formulář je zakončen vyjádřením souhlasu s registračními podmínkami, které doporučujeme raději přečíst, a opsáním bezpečnostního kódu podle zobrazeného obrázku. Celý formulář následně odešleme pomocí tlačítka "Sign Up".

Po odeslání registračního formuláře je na emailovou adresu, uvedenou při registraci, zaslán email s názvem "Activate Your PayPal Account!". V tomto emailu naleznete odkaz pro dokončení aktivace PayPal účtu a potvrzení vlastnictví registrované emailové adresy.

Přidání karty k účtu

Po odeslání registračního formuláře je zobrazen formulář pro přidání platební karty k PayPal účtu (karty Visa Classic, Mastercard, případně American Express). Karty musí být tzv. embossované (musí mít reliéfní písmo) a samozřejmě musí mít povoleny transakce v prostředí internetu.

PayPal - přidání karty k účtu

Po zadání typu karty, čísla karty, datumu expirace a verifikačního kódu z druhé strany karty (poslední tři číslice) odešleme tyto údaje pomocí tlačítka "Add Card". Následně máte u PayPal účtu registrovanou neověřenou platební kartu.

Pro ověření platnosti a pravosti vaší platební karty je vám z ní stržena částka 1,5 €, která je vám následně připsána na účet u PayPal při provedení první platby. Ověření platební karty dokončíte, až když vám poštou (nebo jinak) přijde od banky výpis transakcí platební kartou. U některých bank můžete zjistit stav blokace plateb přímo přes internetbanking (např. eBanka). Naleznete zde i platbu u PayPal ve výši 1,5 € v přepočtu na Kč. U této transakce v jejím popisu také naleznete 4-místný kód, který slouží pro dokončení její registrace u PayPal. Přihlásíte se na svůj účet u PayPal a u této platební karty zadáte tento kód a tím její aktivaci u PayPal dokončíte. Od této chvíle máte svůj účet u PayPal aktivní a můžete ho použít pro placení na internetu.

Platba na internetu přes PayPal

Pokud chcete na některém serveru (např. platba za vydražené zboží na eBay), který to podporuje, zaplatit pomocí svého účtu u PayPal, nemusíte mít na tomto účtu žádný zůstatek. Na serveru, kde chcete platit, vyberete jako způsob platby PayPal. Po odeslání objednávky, jste požádáni o přihlášení se do PayPal a odsouhlasení příslušné platby. Tato platba je vám stržena z účtu u PayPal a pokud zůstatek nedostačuje na platbu, tak je provedeno inkaso z platební karty, kterou máte u PayPal zaregistrovanou. Tím je zajištěno, že v podstatě zaplatíte platební kartou, ale její číslo nemusíte poskytovat obchodníkovi nebo serveru, kde platíte.

Dále můžete zasílat peníze na jakýkoliv jiný PayPal účet nebo pouze na emailovou adresu. Za PayPal účet ani za platby se neplatí žádné poplatky. Poplatky totiž platí pouze příjemci plateb.

Závěrem

PayPal je jedním z mnoha platebních systémů na internetu, i když nejrozšířenější (asi 73 mil. uživatelů). Vážnou konkurencí v Evropě je platební systém Moneybookers.com, který nabízí mnohem větší možnosti pro české uživatele než systém PayPal. Tento systém si přestavíme v některém z příštích článků.

Oživeno: Veškeré vaše dotazy, zkušenosti a postřehy pište prosím do diskuse o internetových platebních systémech v našem diskusním fóru (viz. http://forum.terc.cz). Na dotazy ve fóru pod článkem nebude odpovídáno.