Web v Rekonkstruci

Akční

Rambo Do pekla a zpět

alt

Akční / Drama / Thriller
USA / Německo, 2008, 93 min

Obsah:
Stárnoucí válečný veterán z Vietnamu, John Rambo, se usadil a kdesi v Thajsku vede samotářský život. Provozuje loďku, rybaří, odchytává hady a především se snaží vyhýbat problemům. Ale problemy si najdou jeho. Poklidný Rambův život naruší misionářská skupina, vedená Sarah a Michaelem Burnettem, která se i přes jeho varování vydá do Barmy. Do končin, kde je nic dobreho nečeká. A Johnovi nezbývá než přispěchat na pomoc.

Scenář filmu koloval hollywoodskými studii mnoho let, původně měl Rambo bojovat proti nelegálním těžařům dřeva v Amazonii. Dlouho se nemohlo přijít na ideálního Rambova protivníka, nakonec – po konzultaci s redakcí renomovaneho časopisu Soldier of Fortune – "vyhrála" jihovýchodní Asie, kde je prý "nejhorší politicko-vojenská situace".

Prakticky od jejího vzniku v roce 1948 bojuje v Barmě státní armáda proti guerillovým skupinám etnických menšin, především Karenů, kter� usilují o autonomii. Jejich boj je momentálně jeden z nejd�le trvajících válečných konfliktů na cel�m světě. Právě Karenům jde na pomoc misionářská skupina, přičemž barmská armáda do oblasti žádn� humanitární pracovníky zásadně nevpouští. Thajsko, kde se usadil Rambo, do Barmy za pomoci mezinárodních organizací dodává čistou vodu, jídlo a poskytuje azyl barmským rodinám, kter� s veškerým majetkem v nůších na zádech prchají před válkou. Přestože tato oblast zdaleka není tak známá jako Dárfúr či jiná africká pekla, čísla vypovídají o rozsáhl� humanitární katastrofě. Ve snaze zbavit povstalce jídla, financí, informací a rekrutů barmská armáda pod vedením represivní junty vypálila či jinak zničila přes tři tisíce vesnic. Kolem půl milionu Barmánců muselo opustit sv� domovy a před boji prchají barmskou džunglí z místa na místo. „Pozemní miny, nucen� verbování do armády, konfiskace majetku, využívání vesničanů k přenášení munice, nelidsk� mučení a popravy jako trest za napomáhání povstalcům,“ tak popisují situaci zpravodajsk� zdroje. K válečným hrozbám se přidává malárie, podvýživa a další onemocnění, proti nimž v místě nelze sehnat l�ky. V říjnu roku 2007 otřásl světem další skandál, když nechala Barmská policie střílet do protestujících mnichů. T�ma Barmy se tedy zdá být vpravdě nadčasov� a dobře zvolen�. Samotný Sly, který strávil natáčením Ramba 4 na barmsko-thajských hranicích šest měsíců, prohlásil, že Barma je horší než Vietnam.
Žádné komentáře